Welkom op Vlaardingenleest.nl, boekrecensie Vet Oud! Gouden Eeuw - Richard Zuiderveld & Aant-Jelle Soepboer






Vet Oud! Gouden Eeuw

Richard Zuiderveld & Aant-Jelle Soepboer





Spannend en informatief boek, niet alleen voor middelbare scholieren





Het is inmiddels een hele serie geworden: de geschiedenisboeken Vet oud! Na vier succesvolle voorgangers verscheen in januari het vijfde deel: Vet oud! Gouden Eeuw. De auteurs Richard Zuiderveld en Aant-Jelle Soepboek proberen steeds duidelijk te maken dat elk tijdperk gevuld is met geweld, passie, liefde en haat. In vijftien thematische hoofdstukken rollen belangrijke momenten uit de Gouden Eeuw voorbij. De vier thema’s zijn hier fraai in verwerkt.

Opnieuw bewijzen zij met dit boek dat geschiedenis allerminst saai is, als de verhalen maar op de juiste manier worden gebracht. Daar zijn de auteurs volledig in geslaagd. En die verhalen zijn ook nog eens ingekaderd tussen prettig leesbare, korte achtergrondinformatie. Ook de opmaak van het boek verdient een dikke pluim: veel illustraties, waaronder tekeningen van Richard van der Pol, maken de inhoud nog aantrekkelijker. Bij elk onderwerp zijn historische prenten of schilderijen afgebeeld. En elk verhaal is voorzien van een inleiding.

Niet alleen voor middelbare scholieren – de doelgroep - zijn deze korte duidingen informatief en verhelderend, want ook volwassenen kunnen met dit boek hun kennis ophalen en in veel gevallen zelfs aanvullen. Bij de verhalen zijn hier en daar weetjes opgeschreven onder het motto ‘Wist je dat…’. Ook geven de auteurs museumtips, die naadloos aansluiten bij het onderwerp dat wordt behandeld.

Als lezer wordt je verplaatst in de persoon die vaak iets heftigs meemaakt. Zo beleef je bijvoorbeeld in het vijfde hoofdstuk – De blauwe vlinder – de trauma’s die het meisje Nova doormaakt op het eiland Bunda tijdens de volkerenmoord die Jan Pieterszoon Coen daar liet uitvoeren. Niet voor niets wordt op de sokkel van het standbeeld van Coen in Hoorn vermeld welke goede én slechte daden hij heeft verricht. Zuiderveld en Soepboer laten, ook weer in deze editie, de geschiedenis op een spannende en informatieve manier herleven.



Richard Zuiderveld en Aant-Jelle Soepboer doceren geschiedenis op een middelbare school in Friesland.

Vet Oud! Gouden Eeuw (gebonden, 152 blz.) is verschenen bij uitgeverij Karakter en kost € 18,50. Geen E-boek beschikbaar.










Waardering:



Boekbespreking door Gerard van Os

email mij

Gepubliceerd: 07-06-2019